Testuji Z Code - 1. díl

Komunita a podpora uživatelů

Frisbald, květen 2020

Z Code je unikátní systém, jehož  základní představení jsem sepsal už na podzim a přečíst si ho můžete tady. Rovněž jsem sliboval podrobnější popis jednotlivých funkcí, statistiky a další poznatky. Bohužel  na to přes zimu nebyl prostor a dostal jsem se k tomu až teď. Po několika měsíční pauze jsem obnovil členství a v následujících dnech a týdnech se pokusím vás se Z Codem seznámit a zároveň si vést statistiky tak, abychom si mohli říct, zda se investice do programu vyplatí.

Jednou z velkých výhod Z Code je obrovský záběr pokrytých sportů, takže sázet je na co i v těchto dnech (ano, třeba i na tu ruskou šílenou variantu hokeje, kdy se hraje 4 na 4 na malém hřišti a úroveň je podobná jako na českém rybníku), ale na testování by měly být následující týdny  ideální. Po koronové pauze se brzy rozjedou (a snad i úspěšně poběží) ligové soutěže , které by měly běžet ve “zrychleném” režimu, kdy se bude hrát spousta zápasů v krátké době, takže bude na co sázet a na čem zkoušet.

Možností, které Z Code nabízí, je hodně. Proto je budu představovat postupně a je možné, že i vydané příspěvky budu doplňovat o nové poznatky a zkušenosti. V prvním díle se zaměřím na komunitní rozměr Z Code a podporu, kterou jeho tvůrci poskytují uživatelům.

Sociální siť pro sázkaře

Z Code není jen servisem poskytujícím tipy nebo sadou nástrojů pro výběr tipů. Je to i komunita sázkařů a právě zeď je hlavním místem pro setkávání jejích členů. Pár řádků k ní jsem psal už v prvním článku, takže základní představu už byste měli mít. Na článek o úvodních dojmech naváži (sic po půl roce,  ale lepší pozdě než nikdy:-)  a o komunitě a podpoře uživatelů se rozepíšu víc. 

Při prvním testování na podzim 2019 jsem bral zeď jako hlavní zdroj tipů, což byla velká chyba. Členové komunity na ni samozřejmě svoje tipy dávají a v některých případech se jedná o hodně zajímavé kousky. Nicméně není hlavním zdroje tipů, ten je v automatických systémech, ke kterým se dostanu v dalších částech.

Zeď funguje podobně jako např. na Facebooku, přidávat příspěvky na ní může každý člen a stejně tak je může lajkovat nebo komentovat. Každý člen komunity má zároveň svůj profil, jehož síla je závislá především na aktivitě v komunitě. Z Code využívá gamifikaci a síla účtu  se tak posiluje body zkušenosti (např. za příspěvky, jejich pozitivní hodnocení, komentáře dalších členů atd). Já jsem zatím moc zkušenosti nepobral:-)

z code profile
Frisbald - profil

Aby vaše zeď nebyla po chvíli plná příspěvků, je dobré si filtrovat, koho chcete sledovat. Právě tady dává smysl, že profily mají svojí “kvalitu”, podle které se můžete orientovat a vybrat si, čí příspěvky chcete číst. Jinak je tenhle prvek veskrze zbytečný a funkčnost Z Code nijak neovlivňuje. Nemusíte se bát, že když se vám nebude chtít zapojovat do dění komunity, nedostanete se při nízké síle profilu k některým funkcím atd. Samozřejmě je asi fajn pocit, když dáváte na zeď kvalitní příspěvky a budujete si reputaci, ale k tomu mám zatím hodně daleko:-)

Komunita jako taková je přátelská a panuje zde dobrá atmosféra. Autoři i zkušenější uživatelé se snaží pomáhat nováčkům a dotazy nebo připomínky řeší velmi rychle.

Co mi u profilů chybí? Statistiky!

Nebyl bych to já, aby mi nechyběla čísla. U profilů členů mi hodně chybí  vedení statistik úspěšnosti tipů, které na zeď dávají. Ti aktivnější členové komunity občas přidají shrnutí svých tipů, ti nejlepší si vedou vlákna na fóru, kde  přidají statistiky. Ale chybí tomu systém, který by vedl členy k tomu, vést si záznamy svých tipů (nebo je počítal za ně, jak je tomu u automatických systémů). 

Jedinou možností je tak dělat si vlastní tabulky s tipy jednotlivých členů a jejich statistiky. Což je časově náročné a při množství tipů na zdi se dá takto sledovat jen pár členů, pokud u toho člověk nechce strávit hodiny. Síla profilu postavená na aktivitě v komunitě je sice fajn, ale alespoň pár základních  statistik by bylo o dost lepších.

Bohatá podpora pro uživatele

Druhým komunitním prvkem systému je fórum. Jeho hlavní obsah tvoří dvě části. Blogy členů a příspěvky autorů Z Code, kteří na fórum přidávají návody k využití jednotlivých nástrojů, podcasty, ebooky atd. Úroveň blogů jednotlivých členů se dost liší. Na některých jsou alespoň občas aktualizované statistiky, nápady na nové sázkařské systémy, odkazy na zajímavé zdroje informací atd. Další jsou neaktuální a v podstatě zbytečné. 

Z mého pohledu daleko zásadnější je část tvořená tvůrci systému. Podpora pro členy komunity je opravdu hodně široká, dají se najít návody pro všechny významější nástroje a funkce sytému, často i v podobě video tutoriálu, např. tento pro nástroj nazvaný “Line reversal” (podrobněji se mu bud věnovat později): 

Z code forum
Z Code fórum

Komunitní část sytému  hodnotím pozitivně. Z Code samozřejmí není Facebook a místní “sociální život” má svoje limity. Už jenom snaha o vytvoření komunity se mi ale líbí a podpora ze strany autorů je na hodně dobré úrovni.   Co mi naopak chybí jsou statistiky úspěšnosti tipů, které   uživatelé přidávají na zeď.

Další část představení Z Code plánuji napsat v nejbližších dnech. Pokud vás mezitím bude něco zajímat, ptejte se na mojí FB stránce. Přidávám i odkaz pro vyzkoušení Z Code.

Web v roce 2019 vytvořil a spravuje Jiří Kašpar, Ba(Hons)