premier league expected goals

Očekáváné branky pro zápasy 7. kola PL

Během minulé sezóny jsem pracoval na matematických modelech, s jejíchž pomocí jsem predikoval statistku očekaváných branek zápasů Premier League. Z časových důvodů jsem si musel dát pauzu, ale se startem nové sezóny přišel čas model oprášit a začít znovu pracovat. A jak mi vyšly zápasy nadcházejícího kola?

Premier League expected goaks 7. week
7. kolo PL, očekávané branky

Největší počet branek by měli dát hráči dvou top týmů soutěže – City a Liverpoolu. Na tom není nic moc zajímavého. Naopak daší zápasy by podle modelu mohli přinést překvapivé výsledky. Např. Chelsea by proti Brightonu neměla být zdaleka takový favorit, jak si myslí bookies (kurz win Chelsea je 1,44). Z pohledu celkového počtu branek vypadá zajímavě např. zápas vlků, kohoutů nebo kladivářů. 

Výstupy z modelů se dají využít jak k sázkám, tak při tvoření sestav pro fantasy sporty, např. v našem freerollu

Detailní popis využití statistik si nechám na nějaký další příspěvek, ale např. týmy, proti kterým se čeká nízký počet branek (v aktuálním kole např. Leicester nebo United) by měli být vhodými kandidáty na zařazení obránců a naopak ofenzivní hráče je dobré hledat v týmech s vysokýmy očekávanými brankami. 

Zásadním faktorem je samozřejmě i cena hráčů a jejich invididuální statistiky, ale postup, jak stanovit “hodnotu” hráče a vybrat ty nejzajímavější si rovněž ukážeme někdy příště. 

Týmové a hráčské statistiky

Pro zajímavost jsem dal dohromady i pár statistik z databáze Wyscout. Jako základní statistiku jsem použil moje oblíbené xGoals

Z porovnání týmových ofenziv vycházjí jako jasně nejlepší Manchester City. Zajímavostí je jejich obětní beránek z posledního kola – Watford. Ten dal v prvích šesti zápasech jen 4 branky, ale s 8,36xG je 7 nejlepší. Šancí si tedy vytváří ofenziva aktuálně posledního týmu tabulky dostatek a měla by být otázka času, kdy je začne proměňovat. 

FanTeam TopXG
TOP8 týmů podle xGoals

Kromě neproměňování šancí trápí Watford i slabší obrana. Tady je ale potřeba zmínit zápas s MCI, kde Watford nasbíral 4,5xG. Bez tohoto přídělu by statistika tak hrozivě nevypadala. Naopak Norwich s Arselem sbírají vysoké xGoals pravideně a jejich obrany jsou nejprostupnější po zásluze. 

Fan team nejhorsi obrany
Nejhorší obrany podle xGoals

Pro porovnání ofenzivních výkonů jednotlivých hráčů jsem vybral TOP10 hráčů, kteří mají nejvyšší čísla v součtu xGoals a xAsists. Mezi hráči dominuje ofenzivní duo z MCI Aguero – De Bruyne a z Guardiolovy party je v TOP10 je doplňuje ještě Sterling. Trojí zastoupení má v tomhle žebříčku i Liverpool. Z ofenzivního tria Mane – Firmino – Salah jsou v TOP10 ale jen prví dva jmenování, doplňuje je krajní bek Alexander Trent-Arnold. M. Salah je “až” patnáctý. 

Fanteam top hraci
Nejlepší ofenziví hráči podle xGa xA