Slavia Preview

Slavia jde do zápasu "desetiletí"

Slavie Praha je n prahu Ligy Mistrů a dneska ji čeká poslední krok  – zápas proti CFR Kluž. Souboje jsou plná média a většina fotbalové veřejnosti, sázkovky i odbornící sešívaným věří.  Jak jsou na tom oba týmy statisticky a je víra v dnešní vítězství oprávněná? Na následujících řádcích se pokusím najít odpověď.

Jak si vede Kluž v domácí soutěži?

Slavia Fortuna Lize dominuje a nemá smysl se o ní moc rozepisovat, k naší soutěži chystám samostaný článek. Proto jsem se rozhodl jen krátce shrnout, jak se v domácí lize daří jejímu soupeři. 

Rumunská liga má za sebou (stejně jako Fortuna Liga) sedm kol a Kluž ji se 17 body vede. S bilancí 5-2-0 dala nejvíc branek (18) a má i druhý největší počet xGoals (13.14)

Z pohledu xGoals má i nejlepší obranu (5.2). Zajímavé je, že k tomu, aby byla na špici statistik,  příliš nepotřebuje držet míč. V téhle statistice je až desátá s průměrem 46,3%. Paradoxně má průměrné držení míče větší na hřištích soupeřů (49%), než doma (jen 43%). Ani v dalších statistikách Kluž nezaostává ve venkovních zápasech a nedá se říci, že by pro ni zápasy na hřištích soupeřů znamenaly v domácí soutěži větší problém. 

Kluž - branky v domácí soutěži
XGoals Kluže v lize

Porovnání ofenziv obou týmů

Na úvod poznámka k používání statistik k pohárovým zápasům –  Porovnávat statistiky týmu v evropských pohárech je poměrně ošidná věc. Proč?  Vidím 3 hlavní problémy:

  1. Zápasů v pohárech se nehraje tolik, aby se z nich dal nabrat větší statistický vzorek. 
  2. Zápasy jsou navíc svázány taktikou a odvety jsou hodně určené vysledky prvních zápasů.
  3.  Pokud si chceme pomoci zápasy z domácí soutěže, úroveň většiny supeřů v domácích soutěžích nedosahuje kvalit soupeřů v pohárech. 

Přesný postup, jak tenhle problém vyřešit zatím nemám, ale pro účely dnešního zápasu jsem postupoval tak, že pro porovnání statistik ofenzivních jsem vzal staty z domácích zápasů Slavie z loňských pohárových zápasů  a u Kluže použil staty z letošních 3 venkovích kvalifikačních zápasů.

U defezivních statistik jsem pak vzal všechny statistiky z letošní sezóny (včetně domácí soutěže), aby bylo “s čím pracovat”

V domácí soutěži je tedy Kluž poměrně suveréní, jak je na tom v mezinárodní konrontaci? A jaké má základní statistiky v porovnání se Slávií? 

Pro srovnání ofenzivní síly obou týmu jsem použil statistiky z pohárových zápasů. U Kluže z venkovních zápasů v letošní sezoně, u Slavie potom domácí pohárové zápasy z loňské sezóny. U Slavie proběhlo v létě několik změn, ale ty zásadní na postech stoperů, takže ofenzivní čísla by příliš trpět neměla.

slavia ofenziva
Ofenziví statistiky Slavie z domácích pohárových zápasů 2018/2019

Rumunský tým přešel v kvalifikaci už přes tři soupeře, pojďmě se podívat, jaké statistiky  posbíral ve venkovních zápasech. Obecně jsou horší než v domácí soutěži, což nepřekvapí, rumunská liga nepatří mezi top evropské soutěže. Nejméně povedený venkovní zápas předvedla Kluž s Astanou, se kterou i prohrála a dvojzápas otočila doma výhrou 3:1

 

Ofezivní statistiky Kluže v pohárech (venkovní zápasy)

Ze statistik je zřejmé, že v pohárové konkurenci je Kluž  horší než Slavia ve všech ofenzivních číslech. Zajímavé je hodně nízké držení míče ve všech zápasech a problém Kluže se standartkami,ale k tomu se ještě vrátím za chvíli.

Defenzivní statistiky

Pro srovnání defenzivních statistik obou týmů jsem poskládal všechny odehrané soutěžní zápasy v letošní sezóně ( liga a poháry, doma i venku). Rozdíl je dost výrazný a vyznívá pro Slavii. 

Slavia def statistik
Defezivní statistiky - Slavia 2019/2020

Nejvýznamějším rozdílem je počet střel, které oba týmy svým soupeřům dovolí. Zatímco u Slavie je to jen 6,2 střely na zápas, u Kluže je to více než dvojnásobek (12,53).

Hodně zajímavý rozdíl je i např. u zmíněného bránění rohů. Slavia zahrává v průměru 6,2 rohu na zápas a víc než polovina z nich skončí střelou. Soupeři pak proti ní kopou 3,7 rohu a střelou skončí jen 16% z nich. Statistiky Kluže jsou o dost horší. Zahrává podobné množstí rohů, ale s výraně menším množstvím zakončení. A při bránění je o hodně zranitelnější (42% rohů proti brance Kluž končí střelou).

Nedivím se, že se hráči Slavie před zápasem v Rumunsku speciálně věnovali rohům a po ednom z nich dali po signálu i jedinou branku.

 Slavia je výrazně odpovědnější i při bránění volných kopů nebo krajních prostor (v průměru dovolí soupeři o víc než 5 centrů za zápas méně než dnešní soupeř). Slávisté vyhrávají i více obranných (59% vs 52%) a vzdušných soubojů (53% vs 43%).

cluj defensiva
Defezivní statistiky - Kluž 2019/2020

Další faktory

Jaké další faktory můžou ovlivnit zápas? 

Pro Slavii hovoří, že by hráči měli být odpočinutí a v pohodě. V lize se jim daří a kouč Trpišovský si mohl dovolit luxus a proti Bohemce v lize poskládat “béčko”, které si s klokany bez větších problémů poradilo. 

Naopak Kluž má hodně náročný program a i přes dílčí změny v kádru v jednotlivých zápasech si podobný luxus dovolit nemůže. Hrači Slavie by neměli trpět ani přehnanou nervozitou, která by jim svazovala nohy a motala hlavy. V loňské sezóně odehráli spoustu těžých utkání a zvládli je. 

Problémy s částí fanoušků z Tribuny Sever se zřejmě podaří rovněž alespoň na dnešní zápas zažehnat a hráče by měl podporovat celý stadion. 

Jak to vidí sázovky a sázkaři?

Podle sázkovek je Slavia jasným favoritem. Kurzy na výhru se pohybují kolem 1,55 (viz statistiky z webu oddsmarket.com) a pravděpodobnost výhry by tak měla být 65%. 

Slavia Oddsmarket kurzy
Kurzy na oddsmarket.com

Tipsport má kurzy  o pár bodíků výše (v den zápasu v 10:30 na 1,59) a sázkaři mají podle berunské sázkovky také jasno. 83% z nich vsází na jedničku a Tipsport na velký zájem o tuhle sázku reagoval snížením kurzu z původích 1,75 na aktuální hodnotu. Kurz je přesto trochu výhodnější, než u zahraničních sázkovek.

Slavia jako jasný favorit?

Ano. Pokud bych si měl tipnout, Slavie dneska vyhraje a postupí do LM. Ale kurz lehce pod  1,6 je nastavený dobře a nevidím v něm větší hodnotu. Šance na výhru Slavie pode mě budou právě v rozmezí 65-70%. Je to jen “hrubý” odhad, pro pohárové zápasy nemám vypracovaný model, který by mi dal přesná čísla. 

Pokud bych si “musel” vsadit, šel bych do většího rizika a zkusil bych větší počet branek Slavie (3 a více branek, aktuálně za kurz 3,49). Problémy v defenzivě Kluže by měla Slavie využít a pokud po prvním gólu “nezaleze” a bude chtít přidat další, bude sázka na větší počet branek zajímavá.  

 

Zdroj statistik a dat: wyscout.com