Fantasy fotbal - blog o fantasy sportech, sázkách a pokeru

Recenze Sazka Fantasy

Potenciálu fantasy sportů si všimla i česká loterijní firma Sazka a v roce 2016 představila svůj projekt Sazka Fantasy. Soustředí se na české hráče, takže prioritou je česká Fortuna Liga  a hokejová Extraliga. Sazka Fantasy nabízí i sezónní turnaj pro Premier League a v nabídce se objevují (většinou u příležitosti velkých sportovních akcí, např. MS v hokeji) i další soutěže. 

V čem je Sazka Fantasy jiná?

Nejpodstatnějším rozdílem je, že vstup do turnajů je zdarma, případně za místní herní měnu – tokeny (o těch podrobněji za chvíli). Ty se ale opět dají vyhrát v turnajích se vstupem zdarma (tzv. freerolech), takže hry na Sazka Fantasy jsou otevřené všem hráčům bez nutnosti investovat finanční prostředky. Díky tomu je projekt Sazky ideální pro začínající hráče fantasy sportů, kteří si je chtějí vyzkoušet.

 Podobně jako např. v pokeru mají freerolly i svoji odvrácenou tvář – hraje je velký počet hráčů a nenabízí příliš zajímavé výhry. Díky velkému počtu soupeřů se navíc výrazně snižuje šance si na odměny “šáhnout”. 

Např. ve vlajkové lodi Sazka Fantasy – celoročním turnaji pro Fortuna Ligu – se hraje každý týden o 7000 Kč, které si rozděluje 20 majitelů nejlepších týmů v daném ligovém kole. Rozdělení výher je v podstatě rovnoměrné – hráči na 1. -5. místě berou 500 Kč a na 6. – 20. místě po 300 Kč. Symbolické výhry v tokenech  jsou nachystány i pro hráče na dalších pozicích (viz. obrázek). 

 Při účasti tisícovek hráčů (turnaj aktuálně hraje přes 8000 lidí)  není šance dostat se do Top20 velká a je nezbytné trefit opravdu ideální sestavu. A odměna za takovou trefu je v podstatě symbolická.

 

Sazka Fantasy Odmeny
Rozpis odměn pro nejlepší týmy v jednotlivých kolech
fantasy fotbal zcodelive
Reklama: Zcode Live Game Simulator

Odměny v penězích jsou hráčům připisovány na účet u Sazka Betu. Vyhrané tokeny lze využít v obchodě Sazka Fantasy a směnit je věcné ceny (např. lístky na hokej) nebo opět za peníze na Sazka Betu.   V poslední době se na Sazka Fantasy objevují i další turnaje, které jsou zajímavější i pro zkušenější hráče a představují možnost jak utratit (nebo naopak rozmnožit) nasbírané tokeny. Jsou to tzv. “tokenovky”, které se inspirují pravidly “double or nothing” turnajů a nabízejí možnost zdvojnásobit vklad, pokus se hráč umístí v lepší polovině. 

Občas se v nabídce turnajů objeví i tzv. VIP turnaje. Podmínkou pro vstup do nich je členství ve Fantasy+ (obdoba věrnostního programu, největším přínosem pro hráče je právě vstup do těchto turnajů výměnou za svoje osobní informace) a zaplacení vstupního poplatku v tokenech. 

Tyto turnaje nabízejí podobné odměny jako freerolly a účast v nich není zdaleka tak velká. Jsou tak určitě zajímavou možností, jak utratit tokeny a zároveň bojovat o výhry s výrazně menším počtem soupeřů. Na druhou stranu pro ně platí některá omezení, o kterých píši na dalších řádcích (především fixni rozestavení) a především nejsou vypisovány moc často. 

Sazka fantasy VIP
VIP turnaj pro členy Fantasy+

Fantasy sporty pro všechny?

Je vidět, že Sazka se snaží udělat z fantasy sportů lidovou zábavu. Snaha fantasy sporty zpřístupnit hráčům je určitě správná, zvolená cesta je diskutabilní. Turnaje na Sazka Fantasy mají specifika, která je dělají přístupnější pro širší hráčské publikum, ale hře ubírají její kouzlo

Navíc se nabízí  otázka, jestli se vůbec můžou stát fantasy sporty v ČR opravdu lidovou zábavou pro “všechny”, jako např. sázení. Ale hledání odpovědi na tuhle otázku není předmětem recenze Sazka Fantasy a až čas ukáže, jestli fantasy sporty v ČR čeká boom nebo zůstanou koníčkem pro pár tisícovek fandů. 

Jeden tým na hřišti, jeden tým v Sazka Fantasy

 Pro podrobnější rozbor zjednodušení, kterými jde Sazka naproti začínajícím hráčům, se budeme držet už zmíněného turnaje k Fortuna Lize a srovnáme ho s jinými celoročními turnaji ve fantasy sportech na jiných hernách, např. FanTeamu.

Jako nejproblematičtější pravidla Sazka Fantasy vidím:

 nemožnost upravovat rozestavení svého týmu

chybějící limit pro počet hráčů ze stejného týmu 

možnost měnit svoji sestavu během ligových kol bez jakékoliv absence

 

Máš svůj oblíbený tým? Pokud v něm nejsou moc drazí hráči, můžeš ho do turnaje nasadit v podstatě celý… Sazka Fantasy nelimituje počet hráčů z jednoho týmu ani “tvrdým” limitem (obvykle 3 hráčů z jednoho týmu) ani postihy (např. “stack off” pravidlo nově zavedené v některých turnajích na Fanteamu). 

S větším počtem hráčů se samozřejmě zvyšuje riziko, že se špatným zápasem “reálného” týmu půjdou ke dnu i šance toho ve fantasy, ale samozřejmě i naopak – stačí “věřit” jednomu, maximálně dvěma týmům a fantasy sestava může sbírat spoustu bodů

Dokonalé využití pravidla předvedl  ve 4. kole aktuální sezóny hráč s nickem “Rudyvalec“. Podle nicku zřejmě fanoušek  Sparty (přejme mu klidné spaní…) nasadil to svého týmu 6 hráčů tohoto klubu. Sparta dali tři branky, vzadu za nulu, navíc Nita chytil Zemanovi penaltu. Sázka na letenské se tak bohatě vyplatila. Rudyvalec doplnil sparťanskou sestavu hráči Baníku a Plzně a se ziskem 87 bodů 4. kolo vyhrál.

Sazka Fantasy Recenze
Sestava Rudehovalce ze 4. kola Sazka Fantasy

3-4-3 a nikdy jinak

Chtěl bys postavit svůj tým jinak než v rozestavení 3-4-3? Na Sazka Fantasy na to zapomeň…Rozestavení je fixní a nelze ho změnit. To ubírá hře kouzlo, protože právě uvažování nad ideální formací je jedním ze strategických prvků, které hru hodně obohacují. 

Dalším prvkem, který se mi moc nelíbí,  je absence postihů za výměny hráčů během jednotlivých kol. V běžných dlouhodobých fantasy turnajích má hráč omezené možnosti, jak svoji sestavu měnit. Musí tak plánovat dopředu a uvažovat i nad budoucími soupeři nebo možným vývojem formy “svých” hráčů. Hra tak získává další rozměr a je daleko zajímavější.

 U Sazka Fantasy lze v každém kole sestavu libovolně měnit. Turnaj se tváří jako dlouhodobý, ale v podstatě je jedná o jakýsi hybrid. Kromě odměn za každé kolo jsou pro hráče připraveny ceny i po skončení části turnaje (je rozdělen na podzimní část, jarní část a nadstavbu), ale provázanost mezi jednotlivými koly je minimální a před každým kolem Fortuna Ligy lze zvolit kompletně novou sestavu. 

Nováčci vítáni!

Zmíněná pravidla nelze brát jako zásadní a pokud s fantasy sporty začínáte, můžete je v klidu ignorovat. Pravidla fantasy sportů zjednodušují a přibližují ho tak většímu počtu hráčů. Pokud je tohle záměrem Sazky, pak je vše v pořádků. 

Zkušenějším hráčům ale ubírají strategické možnosti a hraní na Sazka Fantasy tak neukazuje fantasy sporty v celé jejich kráse. Ani nabídka turnajů není moc pestrá a zajímavá. “Dlouhodobé” turnaje, kde je minimální šance na úspěch (a zároveň nenabízí příliš atraktivní odměny), občas doplní zajímavější turnaje, ale pro zkušenější hráče fantasy sportů je to málo. 

Jako pozitivní lze určitě vnímat to, že fantasy turnaje jsou zdarma a Sazka se soustředí na českého hráče a nabízí mu “jeho” soutěže.

Pokud s fantasy sporty začínáš a chceš je vyzkoušet, může být Sazka Fantasy ideálním místem. Pro ostřílenější hráče pak mohou představovat zpestření a možnost zahrát si jinak nedostupné české ligy.