Kde brát data a statistiky pro Premier League?

 Ať už hraješ fantasy sporty, sázíš nebo prostě jen miluješ fotbal, bez statistik to dneska nejde. Kde hledat čísla a statistiky k Premeir League?

Mým nejoblíbenějším zdrojem informací je web fantasyfotballscout.co.uk. Jak už jeho název napovídá, zaměřuje se na fantasy sporty a především na Premier league. V jeho bezplatná části najdeš články a pár užitečných nástrojů, především “fixture ticker”, který zobrazuje los všech týmů a může se hodit, pokud analyzuješ, jak těžké zápasy čekají týmy a jejich hráče. 

FantasyScout fixture

Skvělým pomocníkem při stavbě nové sestavy může být “pre-season” část, kde jsou podrobně rozebrány všechny týmy. Nechybí např. info o přípravných zápasech ani počet odehraných každého hráče.

FantasyScout - ráj pro milovníky statistik

Jestli to myslíš s fantasy sporty alespoň trochu vážně nebo prostě jen máš rád fotbal a nebojíš se jít víc do hloubky, budeš milovat placenou část webu. Za 18 Liber (necelých 600 Kč) předplatného (platí pro celou sezónu) se ti otevře spousta obsahu, statistik a nástrojů, jak s nimi pracovat.

Jako příklad uvedu moji oblíbenou možnost vytvářet si svoje vlastní seznamy hráčů na základě statistik, které mě zajímají. Samozřejmostí je filtrace podle odehraných zápasů (na příkladu posledních 6 domácích zápasů), maximální ceny apod. Nástroj sám o sobě je hodně silný a dokáže dost pomoci při hledání zajímavých picků. Informace z něj se ale samozřejmě dají použít i pro další prací, např. modelování hodnoty hráče, když vezmeme v potaz i další faktory (např. los dalších zápasů).

FantasyScout StatsTable

Mezi další zajímavé nástroje  FantasyScoutu patří např “Rate my team”. V něm si můžeš nechat “ohodnotit” svůj tým pomocí algoritmu, který je postavený na očekávaných bodových ziscích jednotlivých hráčů. Osobně jsem tenhle nástroj moc nepoužíval, radši si dělám odhad bodových zisků hráčů sám a nenechávám to na cizím algoritmu. Ale použil jsem ho např. v situaci, kdy jsem zvažoval trade hráče a nebyl si jistý jeho výhodností.

Pro detailní porovnání dvou konkrétních hráčů potom slouží nástroj “Player comparison”. Na příkladu porovnání základních statistik útočníku Arsenalu A. Lacazetta a P. E. Aubameyanga:

FantasyScout Comparsion

Kompletní rozpis nástrojů placené části FantasyScouta by vydal na menší manuál.  Existují samozřejmě i alternativy, např. web whoscored.com, kde najdeš také statistiky, navíc se nesoustředí jen na Premier League. Ale nejde do hloubky a nenabízí ani zdaleka takové možnosti jako FantasyScout. Moje další oblíbená služba – Wyscout – Premier League samozřejmě pokrývá, ale také nejde do tak podrobných statistik a nenabízí pokročilé nástroje.

Ten nabízí obrovské množství dat nejen pro hráče fantasy, ale i  fanoušky a sázkaře.  Pokud máš rád Premier League a nebojíte se statistik, je placená část povinností.

Máš další otázky? Ptej se!

Najdeš mě na sociálních sítích

Nebo mi napiš na frisbald@gmail.com